Transportation Coordinating Committee

The 29-member Transportation Coordinating Committee (TCC) is responsible for providing technical advice to the Transportation & Air Quality Committee (TAQC) regarding metropolitan or multi-jurisdictional transportation-related matters potentially affecting the 20-county Atlanta Metropolitan Planning Organization area. TCC members work closely with the Atlanta Regional Commission Transportation Access & Mobility Division staff..

Committee meetings

The Transportation Coordinating Committee meets twice a month at 9:30 a.m. at the Atlanta Regional Commission. Please call ARC at 404-463-3100 to confirm.

Next Meeting
Oct 6, 2017 | 9:30 am - 10:30 am | Atlanta Regional Commission | Room: Harry West Conference Room

Upcoming Meetings  |  Meeting Archives

TCC Members

TCC Chair / Atlanta Regional Commission
John Orr

Barrow County
Charles McGiboney
Tom Garrett, Alternate
Darrell Greeson, Alternate

Cherokee County
Geoff Morton

City of Atlanta
Monique Forte
Jessica Lavandier, Alternate

Clayton County
Jeff Metarko
Bill Andrews, Alternate

Cobb County
Jim Wilgus
Eric Meyer, Alternate
Aries Little, Alternate

Coweta County
Tavores Edwards
Tod Handley, Alternate

DeKalb County
Sylvia Smith
Patrece Keeter, Alternate

Douglas County
Randy Hulsey
TBD, Alternate

Fayette County
Phil Mallon
Carlos Christian, Alternate

Forsyth County
John Cunard
Tim Allen, Alternate

Fulton County
Antonio Valenzuela
Roussan Francois, Alternate
Conredge Lewis, Alternate

Georgia Department of Transportation
Matthew Fowler
Kaycee Mertz, Alternate

Georgia Environmental Protection Division
Elisabeth Munsey
Gil Grodzinsky, Alternate

Georgia Regional Transportation Authority
Jamie Fisher
Rob Goodwin, Alternate

Gwinnett County
Alan Chapman
Vince Edwards, Alternate

Henry County
Cheri Hobson-Matthews
Stacey Jordan, Alternate
David Simmons, Alternate

Metropolitan Atlanta Rapid Transit Authority
Ben Limmer
Don Williams, Alternate

Newton County
Chester Clegg
TBD, Alternate

Paulding County
Scott Greene
George Jones, Alternate

Rockdale County
Miguel Valentin
Marshall Walker, Alternate

Spalding County
BJ Martin
Chad Jacobs, Alternate

Walton County
Steve Chandler
Joe Walter, Alternate

Municipal District 1 (North Fulton, Cherokee, Forsyth, Dawson)
Bryant Poole
Brantley Day, Alternate

Municipal District 2 (South Fulton, Coweta, Fayette)
David A. Borkowski, P.E.

Municipal District 3 (Clayton, Henry, Spalding, Pike)
Dale Hall

Municipal District 4 (Cobb, Douglas, Paulding, Carroll)
Michelle Wright
Eric Randall, Alternate

Municipal District 5 (DeKalb, Rockdale, Newton)
Reginald Anderson

Municipal District 6 (Gwinnett, Barrow, Walton)
James H. Miller
Troy Bessche, Alternate
Alex Mitchem, Alternate

TCC ADVISORS (Non-Voting):

Cartersville-Bartow Metropolitan Planning Organization
Tom Sills

Federal Highway Administration
Tamara Christion

Federal Transit Administration
Keith Melton

Gainesville-Hall Metropolitan Planning Organization
Sam Baker

Georgia Department of Transportation Intermodal
Jamie Cochran

U.S. Environmental Protection Agency
Dianna Myers