Next Meeting
Meeting Calendar
Select Date RangeFilter by Committee
Meetings within the next 30 days for
Transportation Coordinating Committee
April 19, 2024
May 3, 2024
May 17, 2024
Recent Meeting Materials
Reconnecting the Region
|
Presentations, Handouts & Reports |
Apr 5, 2024 |
Community Engagement and Equity Update
|
Presentations, Handouts & Reports |
Apr 5, 2024 |
Human Services Transportation (HST) Plan Kick-Off
|
Presentations, Handouts & Reports |
Apr 5, 2024 |
Public Hearing for 2050 MTP/TIP Amendment 1
|
Presentations, Handouts & Reports |
Apr 5, 2024 |
TCC Agenda 4.5.24
|
Agendas, Summaries & Notes |
Apr 5, 2024 |
3-22-24 TCC Agenda
|
Agendas, Summaries & Notes |
Mar 22, 2024 |
Freight Cluster Plan Applications
|
Presentations, Handouts & Reports |
Mar 22, 2024 |
2024 Atlanta Regional Freight Mobility Plan – CUFC Designation
|
Presentations, Handouts & Reports |
Mar 22, 2024 |
Metro Atlanta’s Draft Candidate CUFCs
|
Presentations, Handouts & Reports |
Mar 22, 2024 |
IIJA Update
|
Presentations, Handouts & Reports |
Mar 22, 2024 |
Save the Date: Connect ATL
|
Updates & Announcements |
Mar 22, 2024 |
Regional Transportation Electrification Plan
|
Agendas, Summaries & Notes |
Mar 22, 2024 |
Members
John Orr TCC Chair / Atlanta Regional CommissionDarrell Greeson Barrow CountyDan Schultz Barrow CountyJim Wilgus Cherokee CountyBrantley Day Cherokee County (Alternate)Michelle Wynn City of AtlantaJason Morgan City of Atlanta (Alternate)Jeff Metarko Clayton CountyStanley Hill Clayton County (Alternate)Keith Rohling Clayton County (Alternate)Laura Beall Cobb CountyJenny Runion Coweta CountyTod Handley Coweta County (Alternate)Sylvia Smith DeKalb CountyPatrece Keeter DeKalb County (Alternate)TBD Douglas County (Alternate)Phil Mallon Fayette CountyTakiyah Christian Fayette County (Alternate)David McKee Forsyth CountyTim Allen Forsyth (Alternate)John Cunard Forsyth CountyDavid Clark Fulton CountyVacant Fulton County (Alternate)Charles Robinson Georgia Department of TransportationGil Grodzinsky Georgia Environmental Protection DivisionHabte Kassa Georgia DOTElisabeth Munsey Georgia Environmental Protection Division (Alternate)Jamie Fischer Georgia Regional Transportation AuthorityAileen Daney Georgia Regional Transportation Authority (Alternate)Jerry Oberholtzer Gwinnett CountyAndrew Thompson Gwinnett County (Alternate)Sam Baker Henry CountyTyler Price Henry County (Alternate)David Simmons Henry County (Alternate)Richard Wallace Metropolitan Atlanta Rapid Transit AuthorityChester Clegg Newton CountyToney Wright Newton County (Alternate)Ann Lipmann Paulding CountyGeorge Jones Paulding County (Alternate)Brian Kelley Rockdale CountyBrian Allen Rockdale County (Alternate)Bryan Upson Spalding CountyVacant Spalding County (Alternate)Steve Chandler Walton CountyJoe Walter Walton County (Alternate)Tracy Albers Municipal District 1 (North Fulton, Cherokee, Forsyth, Dawson)David A. Borkowski, P.E. Municipal District 2 (South Fulton, Coweta, Fayette)Dale Hall Municipal District 3 (Clayton, Henry, Spalding, Pike)Eric Randall Municipal District 4 (Cobb, Douglas, Paulding, Carroll) (Alternate)Reginald Anderson Municipal District 5 (DeKalb, Rockdale, Newton)James H. Miller Municipal District 6 (Gwinnett, Barrow, Walton)Troy Bessche Municipal District 6, Alternate (Gwinnett, Barrow, Walton)Alex Mitchem Municipal District 6, Alternate (Gwinnett, Barrow, Walton)Tom Sills Cartersville-Bartow Metropolitan Planning Organization (TCC Advisor, Non-Voting)Ann-Marie Day Federal Highway Administration (TCC Advisor, Non-Voting)Keith Melton Federal Transit Administration (TCC Advisor, Non-Voting)Joseph Boyd Gainesville-Hall Metropolitan Planning Organization (TCC Advisor, Non-Voting)Phil Peevy Georgia Department of Transportation Intermodal (TCC Advisor, Non-Voting)Dianna Myers U.S. Environmental Protection Agency (TCC Advisor, Non-Voting)
* ARC Board Members